Források: Nyugat-Európa újjászületése (9.4.3)
1. XI. századi hűbéri eskü
A jelen órától kezdve én, Rajmond, Hercend fia Bernard algrófot, Reinhard fiát csalárdul el nem hagyom sem abban, ami életére vonatkozik, sem abban, ami testének tagjaira vonatkozik, nem fosztom meg őt életétől, fogságba nem ejtem, és egyetlen férfi, sem pedig egyetlen nő ilyet az én tanácsomra el nem követ ellene. Nem veszem el sem városaidat, sem váraidat, sem hűbérbirtokaidat, amelyeket most bírsz és a jövőben segítségemmel megszerzel […] és ha bármely férfi vagy asszony azt tenné, én Rajmond, becsületesen és álnokság nélkül segítőd leszek, mihelyt te magad személyesen vagy meghatalmazottaid útján felszólítasz.
a) Milyen kötelezettségeket vállaltak a hűbéresek?
b) Mit nem tehetett meg a hűbéres?
2. Jobbágyi szerződés mintája (VII. század)
Az én örökös uramnak X-nek Y. Minthogy naponként szükséget szenvedtem, és ide-oda vándoroltam, hogy valami megélhetést keressek, és egyáltalán nem találtam, végül is uraságod kegyes jóindulatához folyamodtam, kérvén, hogy nekem Z nevű helységben […] művelésre földet adass; kérésemet uraságod helybenhagyta és eredményre is juttatta úgy, hogy az említett helyen annyi modiusra [űrmérték] való földet, amint kértem, […]. Nekem adni méltóztatott. Ezért ezen oklevél szavaival fogadom, hogy a földek miatt neked soha semmiféle nehézséget vagy kárt okozni nem fogok, hanem ígérem, hogy minden tekintetben a ti hasznotokat munkálom és a nekem nyújtott védelmet szolgálataimmal viszonozni fogom. A dézsmákat pedig ígérem, hogy pénzben, vagy természetben, mint a colonusok szokták, évenként beszállítom. Ha pedig erről megfeledkezném és a jelen oklevélben foglaltakat akár teljes egészükben, akár csak kis részben is meg merném szegni, megesküszöm, minden isteni dologra és legdicsőségesebb urunk, X király uralkodására, hogy neked korlátlan hatalmat engedek, hogy engem az említett földekről elűzz, és jogod szerint, mint illik, azokat másnak add. Ebben az oklevélben, mint jelenlevő jelenlevővel állapodtam meg, és tettem ígéretet, kezem vonását alul rájegyeztem, és a tőlem megkért tanúkat nagyobb hitelesség okából megerősítésre átadtam.
a) Milyen eseményt rögzít az oklevél? Milyen társadalmi átalakulást jelez?
3. Adalberon laoni püspök a társadalom felépítéséről (XI. század)
Az ég lakói több rendet alkotnak, s ennek mintájára rendeződött a föld népessége is. […] A hívők társadalma ugyan egyetlen testet alkot, de az állam három részből áll. […] Isten háza tehát, amelyet egynek hiszünk, három részre oszlik: egyesek imádkoznak (oratores), mások harcolnak (bellatores), és ismét mások dolgoznak (laboratores). Ez a három rész, amely együtt létezik, nem szenvedheti a szétválasztást. A szolgálat, amelyet egyik végez, a másik kettő munkájának a feltétele, és mindenki köteles a maga részéről az együttest segíteni. Így ez a hármas összetétel valójában egységet alkot, s ezáltal győzedelmeskedhet a törvény, és örvendezhet a békének a világ.
a) Mivel indokolja a püspök a társadalom tagozódását?
b) Azonosítsd az említett három társadalmi réteget!
c) Hogyan mutatja be a szerző a három réteg egymáshoz való viszonyát? Mennyire felel ez meg a történelmi valóságnak?