Források: Az ember kialakulása és az őskor (9.1.1)

1. Híres régészek a tárgyakról és az emberekről

A) A régész nem tárgyakat ás, hanem az embert keresi. (Sir Mortimer Wheeler)

B) Hallgatóimat az egyetemen óvtam, ne tévesszék össze a múltat azzal, ami megmaradt belőle. A múlt nem régészeti lelet volt, nem fazekak, lakógödrök vagy övveretek, zablák, szablyák s mindenféle más, hanem a teljes élet. Hogy közelebb kerüljünk a dolgok megértéséhez, magamat szoktam példának felhozni.
   Tehát: ember voltam. Tegyük fel, hogy ebben a pillanatban meghalok és eltemetnek. Mi marad egykor élt gazdagságomból? Szétmálló csontváz, fogtömés, aranygyűrű a jobb kéz gyűrűsujján, talán egy-két zsebben felejtett forint, netán a karórám. Hát ez voltam én? Fogtömés, óra, gyűrű s néhány krajcár? Pontosan az maradt meg belőlem, ami nem én voltam, hanem a kor.
   Micsoda áthidalhatatlan különbség van az élet és a közt, ami megmaradt ezer évek távolából! S mégis azzal kell dolgoznunk, ami ránk maradt, s abból tudunk meg sok mindent az elmúlt időkről, de nem mindent. Ez a különbség formálta bennem a tudományos munka közben a „termékeny bizonytalanság” magatartását. Mert bár minden sírnál, leletnél vagy összeomlott ház maradványát ásva az egykori élet megsejtésébe illesztjük a talált tárgyakat, azért bizony a kép, ami ebből kikerekedik, halovány mása csupán a múltnak. (László Gyula)

a) Keresd ki a szövegből, mi mindent találhat a régész ásatásai során!
b) A szövegrészlet alapján döntsd el, hogy László Gyula egyetért-e Sir Mortimer Wheelerrel! Indokold meg a válaszodat a szöveg alapján!
c) Szerinted mik azok a dolgok, amiket megtudhatunk egy emberről a régészeti leletekből?
d) Mik azok a dolgok, amiket viszont nem tudhatunk meg ebből?
e) Sorolj fel néhány olyan tárgyat, amelyek szerinted jellemzőek a mai korra!

 

2. A zsákmányoló és a termelő életmód összehasonlítása (Történelem 9., Műszaki Kiadó)

A földművesek kezdetben rosszabbul éltek, mint a gyűjtögetők. Többet dolgoztak, egészségtelenebb, fehérjeszegényebb volt a táplálkozásuk, gyakrabban betegedtek meg, kisebbre nőttek, és gyöngébbek voltak. Ugyanakkor az élelmiszer-mennyiség növekedése miatt az anyák már átlagosan kétévente szültek, és gyermekeiket nagyobb eséllyel tudták fölnevelni. Annyi élelmet már termeltek, hogy többen élhettek, de annyit még nem, hogy jól éljenek. A háziasított állatok húst, tejet, gyapjút, bőrt, igaerőt biztosítottak számukra, a szoros együttélés az állatokkal azonban új veszélyt is jelentett. A háziállatoktól kapott fertőzések gyakran megtizedelték a földműveseket. A túlélők azonban ellenállóvá váltak, és a későbbiekben ők élték túl a betegségekhez nem alkalmazkodott - addig egészségesebb - gyűjtögetőket.

a) Foglald össze a termelő életmód előnyeit és hátrányait!